Söögikott ja peksukott

Tagasi nimekirja

Eesti muinasjutt

Elasid kord kaks venda, üks kehvake ja teine rikas.

Kehvem vend läinud oma viljapiskuga veskile, et pühadeks pisut leiba saaks teha. Seal jahvatanud ta oma vilja õnnelikult ära. Hakanud siis koju tagasi tulema. Tulles tõusnud tee peal äkki suur tuul, lükanud vaese mehe pikali ja puhunud jahu laiali. Vaesel mehel kahju suur, ei tea, mis peale hakata. Hea nõu kallis.

Astunud sisse ühte sauna ja hakanud omale toidukraami paluma. Saunas olnud üks vanamees üksipäini kodus. Pojad olla kodunt ära läinud. Vanamees polevat vaesele mehele midagi andnud, ütelnud ainult: „Pojad pole mul kodus, ma ei tea oma pea järel sulle midagi anda. Kui nad koju tulevad, siis küsi nende käest.“

Vaene mees jäänud poegade kojutulekut ootama ja lootnud, et siit ehk võib pärast ometi midagi saada. Peagi tulnud pojad koju ja hakanud teises toas emale rääkima: „Üks mees läks veskile viljakotiga; enne ei võtnud me tema käest vilja, aga kui ta jahuga tagasi tuli, siis võtsime ta käest jahu ära.“

Nii jutustasid poisid kodus emale ja seda kuulis vaene mees teise tuppa ära.

Ema keelanud poisse: „Olge vait! See mees on toas, kellelt te jahu ära võtsite; ta kuuleb, kui te räägite.“

Poisid kuulnud seda, et mees toas toiduvaru palub, läinud ja võtnud kuskilt peidust ühe vana lapitud koti, andnud vaese mehe kätte ja ütelnud: „Kui hakkad sööma, siis viska see kott söömalaua alla ja ütle ise: „Kaks kotist välja!“ Küll sa siis süüa saad, nii palju kui tarvis.“

Vaene mees tänanud ja hakanud, kott kaenlas, kodu poole kõmpima. Tee peal mõtelnud ta poiste sõnade ja koti peale ega uskunud, et nii sünnib. Võtnud nõuks kohe uudishimulikult proovi teha. Tee ääres olnud üks känd. Vaene mees istunud selle kännu otsa, visanud koti maha ja ütelnud: „Kaks kotist välja!“ Kohe olnud kõiksugused road vaese mehe ees, muudkui aga söö!

Vaene mees söönud kõhu täis ja ütelnud siis: „Kaks kotti tagasi!“ Kohe olnud road ta eest kadunud ja kõik nii kui ennegi.

Kui vaene mees koju jõudnud, ütelnud ta kohe naisele: „Hakkame sööma!“

Naine vastanud: „Meil pole ju midagi süüa! Sa ajad rumalat juttu.“

Vaene mees istunud laua taha, visanud koti laua alla ja ütelnud: „Kaks kotist välja!“

Silmapilk olnud laud kõiksugu roogadega kaetud. Söönud siis mõlemad, mees ja naine, omad kõhud täis. Mees ütelnud jälle: „Kaks kotti tagasi!“ Kohe olnud kõik road laua pealt kadunud ja asi endine.

Rikas vend oli ükskord pühade ajal tulnud ka vaest venda vaatama. Istunud siis mõlemad vennaksed laua taha söömakorrale. Vaene ütelnud laua taga istudes: „Kaks kotist välja!“ Kohe olnud laud kõiksugu roogadega kaetud. Söönud siis mõlemad kõhud täis. Kui mõlemad lõpetanud olid, ütelnud vaene mees jälle: „Kaks kotti tagasi!“ Jälle olnud kõik road laualt silmapilguga kadunud.

Rikas vend näinud, et vaesem vend teda ainult paari sõna abil kõiksuguste kalliste söökidega söötnud oli ja hakanud kohe vaese venna käest kotti omale paluma: „Mul tulevad suured isandad sagedasti võõraks, oleks hea, poleks mul endal söömategemist.“

Vaene andnud viimaks koti vennale ja saanud see-eest hulga vilja.

Kui vaene selle vilja, mis ta koti eest oli saanud, ära oli söönud ja enam venna käest ei saanud ei kotti ega vilja, läinud ta uuesti sauna teist kotti paluma. Kohe antud talle kott, aga mitte enam lapitud, vaid siidikott.

Vaene mees läinud kotiga koju. Kodus hüüdnud ta: „Kaks kotist välja!“ Kohe tulnud suured raudnuiamehed kotist välja ja tema kallale. Rutuga katsunud aga vaene mees ütelda: „Kaks kotti tagasi!“ ja nuiamehed olnud jälle kadunud.

Juhtunud nii, et rikas vend tulnud jälle kord vaese venna juurde ja näinud sellel siidikotti. Kohe hakanud ta seda omale himustama ja tahtnud vaese vennaga vahetada. Vaene olnud kohe nõus ja vahetanud kotid ära. Rikas läinud siidikotiga, süda rõõmu täis, koju.

Kohe hüüdnud ta: „Kaks kotist välja!“ Aga oh imet! Siidikotist tulnud kari raudnuiamehi välja ja kohe rikka venna kallale. Rikas vend pugenud ahju taha varjule, aga see ei aidanud ühtigi, vaid ta saanud ikka nuiameeste käest koledasti peksa.

Vaene mees tänanud õnne, et vana koti rikka venna käest kätte sai, ja toitnud ennast naisega endist moodi kotist. 

🚶🏻‍♂️🚶🏼‍♂️


 

JÄTKA LUGEMIST

Tagasi nimekirja