Tulipunane lilleke

Tagasi nimekirja

Vene muinasjutt. Sergei Aksakov

Elas kord kaupmees, kes valmistus minema pikale reisile. Tal oli kolm tütart ja ta küsis neilt kõigilt, mida nad kingituseks sooviksid. Esimene tütar palus kuldset krooni ja teine kristallpeeglit. Kolmas tütar soovis aga tulipunast lillekest.

Kaupmees asus teele. Kauni kuldse krooni ja uhke kristallpeegli leidis ta kiirelt, kuid kolmanda kingituse, tulipunase lillekese leidmine ei olnud lihtne. Ta otsis kõikjalt ja lõpuks viisid rännakud ta võlutud metsa. Sügaval-sügaval laanes asus loss, mille õues kasvas kaunis lill. Kaupmees läks õiele lähemale ja mõistis, et see ongi tulipunane lilleke, mis sobiks tema tütrele kingituseks. Ettevaatlikult noppis ta selle rohust ja asutas end minekule.

Kuid järsku ilmus nagu maa alt kohutav koletis, kes nõudis, et karistuseks tema lille noppimise eest tuleb kaupmehel üks oma tütardest tema juurde lossi teenijaks saata.

Kaupmees sõitis tagasi koju ja andis tütardele kingitused üle. Raske südamega ulatas ta tulipunase lillekese oma noorimale tütrele ja rääkis talle koletise tingimusest. Lille vastu võttes nõustus pesamuna kodust lahkuma.

Ta jõudis lossi ja elas seal mõnda aega väga õnnelikult. Koletis ei olnud end talle näidanud, et tütarlast mitte hirmutada, kuid valas ta iga päev üle helduse ja kingitustega. Tüdruk oli oma nähtamatusse kaaslasse aegamisi kiindunud ja ühel päeval esitas ta soovi teda näha. Koletis täitis vastumeelselt tüdruku soovi ja nagu ta oligi kartnud, ehmatas neiu selle peale hirmsasti.

Samal ööl nägi tüdruk unes, et ta isa on väga haige. Hommikul palus tüdruk luba lossist lahkuda, et oma isa vaatama minna. Liigutatuna tüdruku murest, vabastas koletis ta ühel tingimusel: kolme päeva pärast peab neiu tingimata tagasi lossis olema.

Tüdruk jõudis koju ja isa rõõm teda elus ja tervena nähes oli nii suur, et palavik langes ja ta sai kohe terveks. Ka õdedel oli hea meel pesamuna näha ning nad naersid ja lobisesid kõik kolm päeva jutti.

Tütarlaps asutas end tagasi lossi minema. Kuid ta õed oli kella valeks keeranud ja nii jäi tüdruk hiljaks. Neidu ootas ees kohutav vaatepilt – koletis lamas elutuna põrandal, hoides käte vahel tulipunast lillekest.

Ahastuses embas ta koletist ja avaldas talle armastust. Seda tehes murdis ta kurja nõiduse ja koletis ärkas ellu ning muutus tagasi kauniks printsiks.

Nad abiellusid ja elasid õnnelikult elu lõpuni. Tulipunane lilleke ei närbunud iialgi, vaid jäi eredana õitsedes sümboliseerima nende tunnete sügavust.

🌹

JÄTKA LUGEMIST

Tagasi nimekirja